Postanowienie noworoczne: BĄDŹ TOLERANCYJNY

, by Dominika Haładyj

All the versions of this article: [English] [français]

Postanowienie noworoczne: BĄDŹ TOLERANCYJNY

Jak podaje Centrum Badania Opinii Społecznej, w kwietniu 2017 r. 74 proc. Polaków było przeciwnych przyjmowaniu uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Bez wstydu

Sylwestrowy wieczór. Stojąc na tarasie przysłuchuję się rozmowie trzech dwudziestolatków o uchodźcach. Stosunek sił: jeden za przyjęciem, dwóch przeciw. Nie mogę wytrzymać, dołączam się do dyskusji, żeby wyrównać siły. Jakie słyszę argumenty przeciwnej strony? Terroryzm, uchodźcy nic nie robią, powinni zostać u siebie w kraju, walczyć i ginąć za swój kraj, należy liczyć tylko na siebie, bo nam w czasie wojny nikt nie pomógł. Na nic zdają się tłumaczenia, że trzeba uczyć się z historii, że Aleppo wygląda jak Warszawa w czterdziestym czwartym, że uchodźca nie równa się terrorysta. Moich rozmówców nie wzrusza to, że kilkadziesiąt tysięcy ludzi utopiło się w Morzu Śródziemnym uciekając przed przemocą, śmiercią i głodem. Jak mantra powtarzane są przez adwersarzy słowa, że gdyby to w Polsce była wojna, to oni - ba, wszyscy by walczyli, a nie uciekali, bo jesteśmy dumnym narodem.

Co w tym wszystkim jest najgorsze? Moi rówieśnicy nie wstydzą się tego, że są rasistami! Czuję konsternację. Przecież nieposzanowanie inności jest czystym złamaniem artykułu 14. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zakazującego jakiejkolwiek dyskryminacji, o czym informuję moich rozmówców. Wymianę zdań kończę stwierdzeniem, że nie można stwierdzać ze stuprocentową pewnością jakby się zachowało w obliczu wojny, kiedy nigdy czegoś takiego się nie doświadczyło. A przykłady historyczne nie potwierdzają tezy polemistów: weźmy chociażby masowe ucieczki ludności w 1939 r. czy fakt, iż w powstaniu warszawskim walczyło ok. 50 tys. osób, tj. 5 proc. mieszkańców milionowego wówczas miasta.

Głos Kościoła a polityka PiS

2 stycznia. Godzina 19. Włączam Fakty TVN. Pierwsza wiadomość: prymas Polski Wojciech Polak przypomina słowa papieża Franciszka „Ci, którzy podsycają strach przed migrantami, być może w celach politycznych, zamiast budować pokój sieją przemoc, dyskryminację, ksenofobię”. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość, partia deklarująca się jako respektująca wartości chrześcijańskie i na każdym kroku afiszująca swoje powiązania z Kościołem katolickim, skutecznie odmawia pomocy Syrii. Począwszy od 2015 r., polski rząd odmawia relokacji uchodźców i udziela, w porównaniu do innych krajów, znikomej pomocy doraźnej na miejscu. Nie pozwala nawet na leczenie w Polsce rannych! Partia rządząca nie wstydzi się swoich poczynań. Wręcz przeciwnie, chwali się swoimi sukcesami i nadal straszy Polaków migrantami oraz spłaszcza problem.

Wicemarszałek sejmu Joachim Brudziński jedną wypowiedzią na Twitterze obraża już nie tylko uchodźców, ale i kobiety: „Ponoć po nowym roku ma w Polsce zabraknąć róż, wszystkie róże w UE wykupują na gwałt feministyczne aktywistki w Niemczech. Szykują się do rozdawania ich po Sylwestrze młodym napalonym byczkom zwanymi “uchodźcami” którzy znów mogą poczuć się “sprowokowani” do sylwestrowych gwałtów”. Politycy PiS wyspecjalizowali się w generalizowaniu problemu. Nie dostrzegają, że przeważająca część uchodźców to dzieci, kobiety i ojcowie – rodziny, które pragną znaleźć azyl i przynajmniej rozpocząć nowe życie, co z resztą może nigdy się nie udać, bo wielu z nich, w tym dzieci, widziało śmierć najbliższych.

Życzenia noworoczne

Początek nowego roku to czas wyznaczania celów. Może warto by było zapisać sobie w notatniku, a najlepiej w sercu, jedno postanowienie: BĄDŹ TOLERANCYJNY. Tego życzę moim sylwestrowym rozmówcom, politykom PiS, ale i nam wszystkim.

Reply to this article

pre-moderation

Warning, your message will only be displayed after it has been checked and approved.

Who are you?

To show your avatar with your message, register it first on gravatar.com (free et painless) and don’t forget to indicate your Email addresse here.

Enter your comment here
  • This form accepts SPIP shortcuts {{bold}} {italic} -*list [text->url] <quote> <code> and HTML code <q> <del> <ins>

Follow the comments: RSS 2.0 | Atom